Proč si koupit krbová kamna nebo vložku na dřevo?

Mnoho domácností stále vytápí své domovy lokálně. A právě tady je problém se spalováním uhlí, které produkuje mnoho škodlivin. Přečtěte si proč přejít na ekologické spalování dřeva v kanadských krbových kamnech.

Řešení je v topení dřevem – obnovitelnou surovinou

Účinnost běžných krbových kamen a vložek se pohybuje okolo 40 – 60 %. Ve vyspělých zemích se již několik let nesmí prodávat kamna, která mají účinnost nižší, než 70 % a která nejsou opatřena dalšími certifikáty, jež hovoří o kvalitě spalování a vyprodukovaných emisích.

Jediněčná technologie sekundárního spalování v kanadských krbových kamnech a vložkách je ojedinělá svým systémem. Externí přívod vzduchu napojený přímo do topeniště je předehříván v duté konstrukci až na teplotu 500 °C. Poté je vháněn do spalovací komory, kde dochází ke dvoustupňovému spalování. Tato technologie patří k těm nejekologičtějším vůbec.

Výše uvedený způsob spalování se nazývá pyrolýza. Za vysokých teplot se totiž spaluje většina nečistot obsažených v kouři a emise dosahují pouze 5 % povolené normy. Díky této technologii je potom spotřeba dřeva v kanadských krbových kamnech oproti běžným kamnům nižší o 30 – 50 %. Při vysokých teplotách vzniká i minimum zbytkového popela.

Hlavní výhodou pro vás, jako pro zákazníka, je u těchto krbových kamen rovnováha mezi vzhledem, kvalitou, výkonem a cenou. U krbových kamen a vložek Pacific Energy a Regency je navíc kombinacemi vzhledových prvků možné získat až stovku různých vzhledových a výkonnostních modelů krbových kamen, takže uspokojí i ta nejrozmanitější přání zákazníka s ohledem na potřebu vytápěného prostoru i estetické začlenění krbových kamen do prostředí bytu či domu.

Krb nebo krbová vložka?

Pohled do plamenů umocňuje pocit tepla. Do plamenů sálajícího krbu se vydržíte dívat a nikdy vás neomrzí. Mezi takzvaná pohledová topidla řadíme krby, krbová kamna, litinová a kachlová kamna. Zejména krby navozují útulnou atmosféru domova. Krb navíc můžete velmi efektivně využít jako zdroj vytápěcího systému a v neposlední řadě tak ušetřit slušné peníze.

Každý krb může vydávat tři druhy tepla – sáláním, prouděním a vedením. Pro otevřené krby, tedy krby s otevřeným ohništěm, je ze všech tří způsobů šíření tepla nejvýznamnější sálavé teplo. To ale není optimální pro vytápění vzhledem k výrazné změně teploty s rostoucí vzdáleností od zdroje. Jinými slovy – u krbu je teplo, ve vzdálenějších místech je zima. Účinnost spalování v otevřeném krbu je navíc poměrně nízká, pohybuje se pouze mezi 15 až 20 %. A to pouze v případě, že jej stavěli odborníci.

Účinnost spalování až na 80 % lze výrazně zvýšit zabudováním uzavřené krbové vložky. V kvalitní krbové vložce se spaluje dřevo v primárním okruhu, přehořelé zbytky se pak ještě spalují znovu technologií sekundárního spalování. Krbová vložka je konstruována tak, že její druhý plášť funguje jako výměník. Z něho se odvádí horký vzduch dál do teplovzdušných rozvodů. Horký vzduch může buď cirkulovat přirozeným způsobem, nebo může být rozháněn do celého domu ventilátorem.

Vytápění pomocí teplovzdušných rozvodů s ventilátorem je pochopitelně rychlejší a tepelné ztráty jsou mnohem menší. Teplovzdušným systémem s ventilátorem lze z jednoho zdroje vytopit i 500 m³, přičemž rozvody potrubí mohou dosáhnout délky až deset metrů.

Další články

Úsporné vytápění

Díky mnohaleté praxi v oboru, jsme schopni velmi dobře poradit v otázkách vytápění, teplovzdušném…

Certifikace EPA

Víte že…? Vyměníme-li 20 necertifikovaných, starších kamen za 20 krbových kamen s certifikátem…

Teplovzdušné rozvody

Možnosti teplovzdušných rozvodů Základní princip teplovzdušného vytápění spočívá v zajištění cirkulaci vzduchu. Teplovzdušné…