Možnosti teplovzdušných rozvodů
Základní princip teplovzdušného vytápění spočívá v zajištění cirkulaci vzduchu. Teplovzdušné rozvody z krbových vložek je možné realizovat pomocí hliníkových flexi trubek tzv. semivaců a popř. krbových ventilátorů. Ty pracují na principu odsávání teplého vzduchu z mezipláště krbu a jeho následném rozvodu do ostatních místností. Pokud chcete rozvádět vzduch samotíží (bez pomoci ventilátoru), může být potrubí dlouhé max. cca 6 m a to za předpokladu vedení vždy směrem nahoru. V případě, že použijete externí ventilátor, může být rozvod dlouhý až 30 m. Záleží však na typu a výkonu ventilátoru.
V naší prodejně, jsme pro vás připravili reálnou a funkční ukázku provedení a napojení teplovzdušných rozvodů.
Systém teplovzdušných rozvodů pomocí ventilátoru
Jako u samotížného rozvodu však i zde platí určitá pravidla, která je třeba zachovat, aby byl provoz bezpečný a účinný.
Při volbě správného ventilátoru je nejdůležitější jeho výkon. Tzn. kolik vzduchu je ventilátor schopný dodat za 1 hodinu. Měli byste vycházet z toho, aby Vámi požadovaný vytápěný prostor v m3 byl schopen ventilátor vyměnit min. třikrát za hodinu. Např. pokud budete chtít vytápět prostor o objemu 200 m³ budete potřebovat ventilátor, který je schopen vyměnit vzduch o objemu 600 m³/hod.
Pro průchod stropem se opět potřeba využít pouze izolovaného potrubí a bezpečný prostup konstrukcí. Před samotný ventilátor je vhodné umístit mechanický filtr nečistot, který zachycuje prachové částice a chrání tak systém od nečistot.
Každý ventilátor má v sobě zabudovaný termostat, který je možno nastavit na vyhovující teplotu, při které má začít pracovat. Jakmile se v krbu zatopí a teplota dosáhne teploty nastavené na termostatu, ventilátor se automaticky zapne a začne rozvádět teplý vzduch do místnosti. Jakmile se v krbu topit přestane a teplota po čase klesne pod nastavenou hodnotu, ventilátor se sám vypne. Celý systém je tak zcela automatický.